Karta Bačka Palanka

Grad Bačka Palanka

Pokrajina: Vojvodina
Upravni okrug: Južnobački
Opština: Bačka Palanka
Koordinate: 45° 15′ 02″ SGŠ, 19° 23′ 19″ IGD
Površina: 130 km2
Broj stanovnika: 28239
Poštanski broj: 21400
Pozivni broj: 021

Bačka Palanka je gradsko naselje i nalazi se u istoimenoj općini u Južnobačkom okrugu. Prema podatcima iz popisa stanovništva gradsko naselje iz godine u godinu bilježi sve veći broj stanovništva. Tako prema popisu iz 2002. godine Bačka Palanka ima 29449 stanovnika usporedno s 26760 iz popisa 1991. godine. U naselju ima 10051 kućanstava, a prosečan broj članova po domaćinstvu je 2,91. Bela Palanka naseljena je većinom Srbima 81,03%, a prisutni su Slovaci, Mađari, Hrvati, Jugosloveni, Romi i ostali.

Na temalju brojih arheoloških istraživanja, nalazišta i pisanih dokumenata zaključilo se da je na ovome području čovek živio od prapovesti do danas. Prva naselja podižu se u XI stoljeći, a naziv palanka prvi put se spominje 1593. godine u pisanim dokumentima. Bačkopalanačka općina zauzima 579km2 jugozapadne Bačke sa dvanaest naselja. Na teritoriju opštine popisom je upisano 58835 stanovnika, što je za oko 14000 vipe od vojvođanskog proseka. Gustoća naseljenosti je 101,6 stanovnika na m2. Bačka Palanka nalazi se na samoj obali reke Dunar na granici s Hrvatskom na nadmorskoj visini oko 80m. Naselje i općina imaju umerenokontinentalnu klimu, kokoj se smenjuju klimatski utecaji sa raznih strana, kao i u ostalom području Vojvodine, budući da je ravnica.

Najveći značaj za općinu čine prometnice i dva automobilska putna pravca. Prvo vodi od Novoga Sada preko Bačke Palanke prema Baču i Smbor, a drugi preseca općinu pravcem sjeverojug. On povezuje Bačku Palanku preko naselja Vrbas, Bačke Topole i Subotice sa srednjom i severnom Bačkom. Isti put nastavlja južno preko nasta na reci Dunav i vodi ka Iloku, Šidu i autoutu Beograd – Zagreb. Bačkopalanačko područje presijeca i željeznička pruga Zagreb – Odžaci – Sombor.

Veliki broj djelatnosti je zastupljen među građanima Bačke Palanke, tako da se većina bavi prerađivačkom industrijom, trgovinom, poljoprivredom a nešto manji broj državnom upravom, obrazovanjem, zdravstvom te ugostiteljstvom.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Jeste li znali? U preduzećima iz oblasti industrije i rudarstva zaposleno je 696.540 radnika, odnosno 52 odsto ukupnog broja radnika u Republici Srbiji.